17. 9. 2018

Nejčastější dotazy

Co skauti během roku dělají?

Každý týden probíhají pravidelné schůzky trvající obvykle 1,5 hodiny. Děti se na schůzkách schází po družinách, které mají v průběhu let stálé složení, aby se z dětí vytvořila dobrá parta. Abychom mohli pro každou družinu volit program přiměřený schopnostem a zájmům dětí, jsou družiny rozděleny podle věku. Náplní schůzek jsou zábavné i naučné hry, tvoření, sportovní i zamýšlecí aktivity a další.

Vedle pravidelných schůzek pořádáme zhruba dvakrát do měsíce nějakou další akci. Může jít o tématicky zaměřené jednodenní výpravy (sportovní odpoledne, rukodělná činnost, drakiáda, bruslení, deskové hry), o jednodenní výlet do okolí Brna nebo o vícedenní výpravu do zajímavých míst v celé České republice.

Plán akcí dáváme rodičům vždy na začátku pololetí na další půlrok. Bližší informace o jednotlivých akcích se pak děti dozvídají na schůzkách pomocí informačních lístečků cca 2–3 týdny předem. Lístečky také dostávají rodiče na e-mail.

Na akce jezdíme veřejnou dopravou a spíme ve spacácích na vlastních karimatkách. Zpravidla přespáváme na školách, jiných skautských klubovnách a zhruba jednou za rok spíme ve stanech (zčásti jako příprava na letní tábor). Náplní akcí jsou výlety do místní přírody, zajímavé aktivity a společně strávený čas v nových koutech republiky. Účast na akcích není povinná, ale jsme rádi za co nejvyšší zapojení, protože jsou akce nedílnou součástí celoročního fungování a bez nich by naše činnost nebyla úplná.

Vrcholem naší činnosti je dvoutýdenní letní stanový tábor na jednom z našich střediskových tábořišť u Čáslavic nebo Horních Vilémovic poblíž Třebíče. Zhruba jednou za dva–tři roky si pronajímáme cizí tábořiště, díky čemuž můžeme prozkoumávat krásy i jiných koutů České republiky. Mladší světlušky spávají v podsadových stanech a starší skautky zpravidla v tee-pee. 

Kdo se o děti stará a jakou mají tito lidé kvalifikaci?

V čele oddílu stojí vždy plnoletá vedoucí, která má tzv. vůdcovskou zkoušku, což je kvalifikace pro vedení dětských kolektivů a vedení letních táborů akreditovaná u MŠMT. Oddíl se skládá z družin, které vedou obvykle 2 „rádcové‟. Ti jsou ve věku 15–22 let a prošli kurzem pro práci s dětmi (rádcovský kurz nebo čekatelský kurz), navíc vedou pod dozorem vůdce oddílu nebo některého z jeho zástupců.

Zázemí (materiální, hospodářské, administrativní) oddílům zajišťuje středisko vedené střediskovou radou. V ní jsou plnoletí zkušení vedoucí, kteří mimo jiné moniturují činnost oddílů.

Nehrozí dítěti nějaké nebezpečí nebo ohrožení jeho mravního vývoje?

Na všech akcích střediska platí zákaz konzumace alkoholu a drog a také zákaz kouření. Tato omezení se týkají samozřejmě i všech vedoucích. Děti nemají přiležitost se k návykovým látkám dostat a ve svých vedoucích nemají negativní vzory.

Našim cílem je udělat z holek partu, která táhne za jeden provaz. Vedoucí nenechají děti prát se, vzájemně se slovně napadat nebo mluvit sprostě. I v této oblasti jim jdou také sami příkladem. Děti také vedeme k samostatnosti a odpovědnosti za vlastní rozhodování.

Osobnímu selhání jednotlivých vedoucích se bráníme několika způsoby. Vedoucím je odpovědnost svěřována postupně a teprve po zvládnutí lehčích úkolů jsou jim svěřovány úkoly složitější. Navíc funguje dvojitá kontrola od vedoucího oddílu a ze strany střediskové rady. Všichni vedoucí, jimž je svěřena větší odpovědnost, museli projít minimálně jedním dlouhodobějším kurzem a museli předložit potvrzení od lékaře pro práci s dětmi.

O vedení dětí a o zázemí ve středisku se stará více než 30 vedoucích starších 15 let. To umožňuje zajištění všech bezpečnostních standardů a účast dostatečného počtu vedoucích na každé akci.

V čem jsou skauti jiní než třeba pionýři nebo tábornická unie?

Junák (což je název české skautské organizace) je největším sdružením věnujícím se práci s dětmi v České republice a skauting je v této oblasti největším hnutím na světě. V ČR mají proto skauti největší síť kluboven, nejvíce (co do počtu a rozmanitosti) vzdělávacích kurzů pro vedoucí a pořádají nejvíce celorepublikových různě zaměřených akcí. Junák má zpracované metody práce s dětmi a podpůrné materiály pro vedoucí.

Skauting není pouze volnočasový kroužek. Toto je naše poslání, které je zakotveno ve stanovách organizace Junák, český skaut:

Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství v souladu s principy a metodami, stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.

Naše hodnoty jsou ukotvené ve skautském slibu a zákonu. Slib skládají členové dobrovolně, když se sami rozhodnou. Dodržování skautských zákonů není vynucováno ani kontrolováno, jde pouze o návod, jak se chovat v souladu se skautskými ideály.

Být skautem znamená také možnost účastnit se mezinárodních akcí nebo najít zázemí v každé zemi na světě (pouze v 6 zemích na světě nejsou skauti). Pro starší je to možnost cestovat, učit se jazyky a získávat kontakty.

Skauti se také nesnaží děti pouze krátkodobě bavit, ale i dlouhodobě je rozvíjet tak, aby až vyrostou, byly ve společnosti spokojeny a úspěšné a aby dokázaly naslouchat a pomáhat lidem kolem sebe.

Učíme děti vycházet s druhými v kolektivu, vedeme je k samostatnosti (právě u nás dostává většina dětí poprvé v životě odpovědnost za nějakou akci či projekt – samozřejmě pod kontrolou někoho zkušeného) a snažíme se je rozvíjet pro stránce fyzické (sporty, pohybové hry, výlety do přírody), duševní (poznávání věcí kolem sebe, rozvoj logického myšlení) i morální. To jim v budoucnosti pomůže i při hledání zaměstnání.

Jak přihlásím své dítě do skautu?

V tuto chvíli nabíráme děti ve věku 5–6 let do nové družinky, kterou budeme otevírat v září 2023 (pro děti, které příští rok půjdou do první nebo druhé třídy). V této družince jsou zatím místa volná, po vyplnění dotazníku tedy s vaší dcerkou budeme od příštího září počítat.

Děti jiných věkových kategorií nyní zapisujeme na pořadník zájemců. Rodičům se pak ozýváme v případě, že se v dané věkové kategorii uvolní místo.V případě zájmu vyplňte tento dotazník předběžný přihlašovací formulář. Co nejdříve se vám ozveme o možnostech nástupu do oddílu a domluvíme se na podrobnostech. Po tom, co se vaše dcerka po zkušební schůzce rozhodne, zda by k nám chtěla začít chodit, vám zašleme elektronickou přihlášku.

Kam posílám informace vyplněné v přihlášce?

Osobní údaje o dětech bezpečně evidujeme v systému podobném těm na vysokých školách, který je však vytvořený přímo pro naše skautské účely. K informacím mají přístup pouze vybraní vedoucí a nakládáme s nimi velmi citlivě. Informace jako alergie nebo jídelní omezení do jisté míry sdílíme i s dalšími vedoucími pro hladký a bezpečný průběh skautských akcí. Ihned po registraci do systému jsou všechny děti na skautských akcích i schůzkách pojištěny proti úrazu.

Kolik to stojí?

Naše činnost je financována z části z prostředků členů a z části z dotací a grantů. Roční příspěvek pro děti činí 1200 Kč a zahrnuje v sobě cenu všech schůzek a většiny jednodenních akcí. Členské příspěvky se platí v prosinci každého roku.

Protože všichni vedoucí pracují s dětmi jako dobrovolníci, patří skauting k nejlevnějším volnočasovým aktivitám.

Cena vícedenní akce závisí na její délce, místě a ročním období. Běžný trojdenní výlet stojí zhruba 400 Kč (80 Kč cestovné + 100 Kč ubytování + 150 Kč jídlo + 50 Kč materiál + 20 Kč rezerva). Vedoucí si platí akce obvykle ze svého, jejich cena je při dobrém hospodaření snížena o nespotřebovanou rezervu nebo o peníze získané z grantů psaných za tímto účelem.

Co má ze členství dítěte rodič?

Rodiče ocení zejména akce pořádané v termínech různých školních prázdnin, kdy by museli zajišťovat pro děti hlídání. Mají také možnost zúčastnit se s dětmi Mikulášské besídky nebo jarního Výletu s rodiči.

Rodiče starších dětí chválí možnosti mezinárodní spolupráce zahrnující velice levné pobyty v zahraničí nebo vzdělávací akce užitečné i pro běžný život.