17. 9. 2018

Slovník skautských pojmů

Skauting, skaut, Junák a junák

Skauting je celosvětové hnutí dětí a mládeže, založené před více než sto lety britským plukovníkem Robertem Baden-Powellem. Pod hlavičkou tohoto hnutí existují na celém světě (vyjma asi šesti totalitních států) skautské organizace. Jednou z nich je i ta česká, celým jménem nazvaná Junák – český skaut, z.s. Členové této organizace se u nás jmenují skauti, případně skautky. Slovo junák pochází od zakladatele českého skautingu, Antonína Benjamína Svojsíka, a přestože se odráží v názvu organizace, jako pojmenování členů hnutí je dnes většinou mladších skautů považováno spíše za archaismus.

Středisko, oddíl, družina

Skautské středisko je nejnižší právně uznávaná organizační jednotka hnutí, stará se o zázemí, provoz kluboven a finance. Každé středisko pod sebou sdružuje několik oddílů, které jsou základní výchovnou jednotkou – v rámci nich děti jezdí na většinu akcí, tráví spolu nejvíce času a nejlépe se znají. Oddíly jsou především podle věku rozděleny na družiny, v nichž probíhají každý týden schůzky.

Skaut, skautka, vlče, světluška, benjamínek, rover a rangers

Jsou to názvy jednotlivých výchovných kategorií rozdělených podle věku. Nejmladší vekovou kategorií jsou děti od 4 let do konce první třídy – benjamínci. Starší děti, tj. od druhé třídy do cca 11 let, se nazývají světlušky (holky) a vlčata (kluci). Poté se z nich stávají skauti a skautky, kterými zůstanou až do patnácti. Mladí vedoucí zhruba do 25 let se sdružují ve vlastním „oddíle“ (roverském kmeni), se kterým pořádají vlastní akce; těm se říká roveři a rangers. Starším vedoucím se může říkat oldskauti nebo prostě jen vedoucí.

V našem oddíle najdete z výše zmíněných světlušky a skautky, z vedoucích pak rovery a rangers nebo vedoucí.

Vedoucí

Každá družina má dva až tři vedoucí, kteří jsou v nejbližším kontaktu s dětmi, protože pro ně připravují každotýdenní schůzky a jezdí s nimi na všechny akce. Oddíl vede oddílová vedoucí a oddílová rada složená z vedoucích družin, stejně tak středisko vede vedoucí střediska a středisková rada. Vedoucí vyšších organizačních jednotek musí mít povinně složenou vůdcovskou zkoušku, která je uznávána MŠMT, a čtyřicetihodinový kurz pro zdravotníky zotavovacích akcí. Vedoucí družin jsou na svoji funkci připravováni skautskými kurzy (rádcovskými a čekatelskými).

Výlet, výprava, trojdeňák

Toto jsou názvy našich víkendových akcí. Nejkratší z nich je výlet, který je jednodenní a většinou v okolí Brna. Potkáme se v sobotu nebo neděli ráno, jdeme pěšky do přírody, ujdeme většinou šest až deset kilometrů a odpoledne se zase vrátíme. Výprava bývá delší, s přespáním; může být dvoudenní, trojdenní (té pak říkáme trojdeňák) nebo vícedenní. Naše tradiční vícedenní výprava jsou Podzimky, které trvají celé podzimní prázdniny.

Skautské ideály

V rámci naší činnosti a všech programů se snažíme dětem předávat sdílené skautské hodnoty, které si mohou odnést do svého osobního života. Naše hodnoty jsou ukotvené ve skautském slibu a zákonu. Slib skládají členové dobrovolně, když se sami rozhodnou. Dodržování skautských zákonů není vynucováno ani kontrolováno, jde pouze o návod, jak se chovat v souladu se skautskými ideály.

Slib skautů a skautek

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven pomáhat vlasti i bližním.

+ dobrovolný dodatek „K tomu mi pomáhej Bůh“

Zákony skautek (stejné jako zákony skautů)

1. Skautka je pravdomluvná.
2. Skautka je věrná a oddaná.
3. Skautka je prospěšná a pomáhá jiným.
4. Skautka je přítelkyní všech lidí dobré vůle a sestrou každé skautky.
5. Skautka je zdvořilá.
6. Skautka je ochránkyní přírody a cenných výtvorů lidských.
7. Skautka je poslušná rodičů, představených a vůdců.
8. Skautka je veselé mysli.
9. Skautka je hospodárná.
10. Skautka je čistá v myšlenkách, slovech i skutcích.

Slib a zákony světlušek

Jednodušší forma slibu a zákona pro světlušky.

Slib světlušek

Slibuji, že se budu snažit chovat podle zákona světlušek a spolu s ostatními hledat nevyšší Pravdu a Lásku.

(K tomu mi pomáhej Bůh)

Zákony světlušek

1. Světluška mluví pravdu.
2. Světluška dodržuje pravidla.
3. Světluška pomáhá druhým.
4. Světluška překonává sama sebe.
5. Světluška pečuje o sebe a své okolí.